Kobieta w ciąży u stomatologa
Kobieta w ciąży u stomatologa

Współcześni rodzice mają szereg możliwości, by przygotować się do swojej roli. Istnieją szkoły rodzenia, specjalne czasopisma i wiele książek na ten temat. Ten krótki tekst odpowie na najczęściej pojawiające się pytania przyszłych rodziców na temat zdrowia jamy ustnej.

Czy próchnica jest zakaźna ?
Tak, dlatego dbając o przyszłe zdrowie naszych dzieci, musimy zachowywać idealną higienę i wyleczyć infekcję zębów przed narodzeniem się dziecka. Dotyczy to nie tylko matki, ale i ojca dziecka.

Jak ciąża wpływa na dziąsła ?
Ciąża powoduje duże zmiany hormonalne w organizmie, które predysponują do częstego występowania infekcji, szczególnie dziąseł. Dziąsła mogą być zaczerwienione, krwawiące i wrażliwe. Dlatego należy zachowywać idealną higienę poprzez używania delikatnych szczoteczek do zębów i nitek dentystycznych. Nieleczone infekcje przyzębia znacznie zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego i innych groźnych chorób.

Po czym poznasz, że masz chore dziąsła ?
Po tym, że twoje dziąsła są wrażliwe, zaczerwienione, obrzękłe i krwawią w trakcie szczotkowania, także gdy nie możesz pozbyć się nieświeżego zapachu i nieprzyjemnego smaku w ustach.

Czy kobieta w ciąży jest bardziej podatna na próchnicę ?
Tak. Zachcianki, częste podjadanie i poranne wymioty mogą wpłynąć na szybszy rozwój próchnicy. Sama ciąża nie wpływa jednak na częstość i nasilenie próchnicy.

W jaki sposób przeciwdziałać próchnicy ?
To bardzo łatwe, należy szczotkować regularnie zęby fluorowaną pastę do zębów. Stawiać się regularnie na wizyty u dentysty. Dbać o właściwą dietę. Unikać nagminnego sięgania po słodycze.

Czy kobieta powinna poinformować swojego dentystę, że jest w ciąży ?
Tak. W czasie ciąży nie można wykonywać zdjęć rentgenowskich. W razie konieczności zastosowania leków dentysta dobierze bezpieczne dla płodu.

Kiedy zaczyna się rozwój zębów dziecka ?
W trzecim miesiącu życia płodowego. Zatem im zdrowsza dieta matki, tym większe prawdopodobieństwo, że zęby dziecka będą zdrowe.

Czy można usuwać zęby w czasie ciąży ?
Do ekstrakcji zębów najodpowiedniejszy jest drugi trymestr ciąży.

Czy można stosować środki znieczulające w czasie ciąży ?
Tak. Lekarz dentysta dobierze odpowiednie środki znieczulające. Współczesna stomatologia powinn być bezbolesna także dla kobiet w ciąży.

Opracowanie merytoryczne: dr Renata Kaczorowska.